19.9.2026, klo 10.00 - 12.00
24.8.2026, klo 00.00 - 15.9.2026, klo 23.30
4
Teija Nikkari
Kansantanssin ohjaajakoulutusta uudistetaan Kansalaisfoorumin myöntämän Myllertämö-kehittämisavustuksen tuella.Tavoitteena on rakentaa nykyistä selkeämpi, käytännönläheisempi ja pedagogisesti vahva koulutuskokonaisuus, jonka ytimessä ovat ne tiedot ja taidot, joita jokainen kansantanssin ohjaaja tarvitsee.
Myllerryksestä ytimeen -webinaarissa esitellään, mitä kehittämistyössä on tähän mennessä tehty ja mihin ollaan seuraavaksi menossa. Kurkistamme uudistuvaan opetussuunnitelmaan ja kouluttajien tueksi rakennettaviin materiaaleihin sekä kerromme osaamisperusteisuuteen ja ePerusteisiin liittyvästä työstä.
Samalla keskustelemme siitä, mikä kansantanssin ohjaajakoulutuksessa on kaikkein tärkeintä: mitä uuden ohjaajan pitäisi osata ja miten kouluttajaa voidaan tukea tämän osaamisen opettamisessa?
Webinaari on suunnattu erityisesti kansantanssin ohjaajakoulutuksen nykyisille ja tuleville kouluttajille sekä aktiivisesti kansantanssikentällä toimiville. Myös muut kansantanssin ohjaamisesta ja koulutuksen kehittämisestä kiinnostuneet ovat tervetulleita.
Tervetuloa mukaan kuulemaan, keskustelemaan ja rakentamaan kansantanssin ohjaajakoulutuksen seuraavaa vaihetta!
Suomen Nuorisoseurat ry